Weingut Mittelbach Verjus Kremstal
100 års tradition og ung innovation!
Frisk, perlende og helt UDEN alkohol! Philipp Mittelbachs personlige hilsen til en voksende kundegruppe, som ønsker et vinøst alternativ. Verjus fremstilles af tidligt høstede Zweigelt-druer og har en fin smag af lyse, røde bær. Den naturligt livlige syre møder en behagelig frugtsødme, mens de fine bobler gør oplevelsen ekstra frisk og festlig.
Verjus er den friske saft fra umodne vindruer og har derfor masser af naturlig syre. Mittelbachs Verjus Sparkling N°1 er fra 2026, har 0,0 % alkohol og er klar til servering direkte fra flasken. Nyd den iskold som et voksent, alkoholfrit alternativ til en klassisk aperitif. Server ved 8-9o
I Rohrendorf ved Krems finder vi familievingården Weingut Mittelbach. Familien har dyrket vin i mere end 100 år, og nu har 24-årige Philipp Mittelbach overtaget vingården med respekt for traditionerne og med nye idéer og masser af ambitioner.
Kremstal er først og fremmest kendt for Grüner Veltliner og Riesling. Regionen ligger omkring Donau, hvor varme, solrige dage møder kølige luftstrømme fra nord. De markante temperaturforskelle mellem dag og nat hjælper druerne med at bevare friskhed og udvikle fine, intense aromaer.
-
Hurtig levering
-
Egen import
-
Gratis fragt ved køb over 500,-
Vinen kan indeholde sulfitter.